Centrul de Cercetari Financiar Monetare

Membri

John Doe

ALEXANDRU Felicia

Prof.univ.dr ASE Bucuresti

Anghel Dan

ANGHEL Dan Gabriel

Asist.univ.dr ASE Bucuresti

dganghel@gmail.com

Arii de cercetare: Piata de Capital, Analiza Tehnica, Eficienta Informationala, Finante Comportamentale

Titlu teza doctorat/Proiect de cercetare: Relevanta Indicatorilor de Analiza Tehnica in Decizia de Investire pe Piata de Capital

Dumitru Badea

BADEA Dumitru

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

dgbadea@gmail.com, dgbadea@iasig.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Asigurari

Iustina Boitan

BOITAN Iustina

Conf.univ.dr. ASE Bucuresti

iustinaboitan@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Banci

John Doe

BRASOVEANU Iulian

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

viorel_brasoveanu@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante Publice, Politica fiscala, Macroeconomie, Modelare macroeconomica, Finante de intreprindere, Analiza economico-financiara

John Doe

BREZEANU Petre

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

brezeanupetre@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Fiscalitate, Finante corporative,Finante internationale,Finante comportamentale,Management financiar

John Doe

CAMPEANU Emilia

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

emilia.campeanu@fin.ase.ro

Arii de cercetare: Finante publice, Politica fiscala, Buget si trezorerie publica

Delia Catarama

CATARAMA Delia

Conf.univ.dr. ASE Bucuresti

delia.catarama@fin.ase.ro

Curriculum Vitae

Lista de lucrari

Arii de cercetare: Fiscalitate, Finante publice, Gestiunea financiara a intreprinderii

Radu Ciobanu

CIOBANU Radu

Asist.univ.dr ASE Bucuresti

radu.ciobanu@fin.ase.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante corporative, Piete financiare, Fuziuni si achizitii, Finante comportamentale

Titlu teza doctorat/Proiect de cercetare: Achizitii, fuziuni si restructurari corporative

John Doe

CIOBANU Anamaria

Consiliul stiintific CEIFMO

Prof.univ.dr ASE Bucuresti

John Doe

DARDAC Nicolae

Prof.univ.dr ASE Bucuresti

Vasile Dedu

DEDU Vasile

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

vdedu03@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Banci

Victor Dragota

DRAGOTA Victor

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

victor.dragota@fin.ase.ro, victordragota@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Evaluarea si finantarea proiectelor de investitii directe, Eficienta pietelor financiare, Politica de dividend, Gestiunea portofoliului, Managementul financiar al intreprinderii, Evaluarea intreprinderii, Managementul financiar si evaluarea proprietatilor imobiliare, Guvernanta corporativa, Protectia actionarilor minoritari

Dalina Dumitrescu

DUMITRESCU Dalina

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

dalina.dumitrescu@fin.ase.ro

Curriculum Vitae

Lista de lucrari

Adrian Enciu

ENCIU Adrian

Conf.univ.dr. ASE Bucuresti

adrian.enciu@fin.ase.ro, adrianenciu@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Management bancar, Politici monetare, Produse bancare

Oana Filipescu

FILIPESCU Oana

Lect.univ.dr. ASE Bucuresti

maria.filipescu@fin.ase.ro

Curriculum Vitae

Stefan Cristian Gherghina

GHERGHINA Stefan Cristian

Asist.univ.dr ASE Bucuresti

stefan.gherghina@fin.ase.ro

stefan.gherghina@yahoo.com

stefangherghina.ase.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante corporative, Guvernanta corporativa, Finante cantitative

John Doe

GHERGHINA Rodica

Conf.univ.dr ASE Bucuresti

Attila Gyorgy

GYORGY Attila

Conf.univ.dr. ASE Bucuresti

attila.gyorgy@buget-finante.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante publice, Buget si trezorerie publica, Finantele institutiilor publice, Management financiar public

Ionut Ionescu

IONESCU Ionut

Asist.univ.dr. ASE Bucuresti

ionut_teodor@yahoo.com

Curriculum Vitae

John Doe

IORGULESCU Filip Teodor

Lect.univ.dr ASE Bucuresti

John Doe

IVANESCU Dan

Lect.univ.dr ASE Bucuresti

John Doe

LAZAR Paula

Lect.univ.dr ASE Bucuresti

Emil Miricescu

MIRICESCU Emil

Conf.univ.dr. ASE Bucuresti

miriemil@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante publice, Asigurari, Piete financiare

John Doe

MITRICA Eugen

Conf.univ.dr ASE Bucuresti

John Doe

MOSTEANU Tatiana

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

tatiana_mosteanu@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante publice, Buget si trezorerie publica, Preturi si concurenta

John Doe

MUSCALU Maricica

Lect.univ.dr ASE Bucuresti

Laura Obreja

OBREJA BRASOVEANU Laura

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

laura_obreja@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Politica fiscala, Macroeconomie, Finantele intreprinderii

Dragos Oprea

OPREA Dragos Stefan

Asist.univ.dr ASE Bucuresti

opreadragosstefan@yahoo.com

Arii de cercetare: Gestiunea portofoliului de valori mobiliare

Titlu teza doctorat/Proiect de cercetare: Modele de estimare a rentabilitatii aplicabile pe pietele financiare emergente din statele ex-comuniste est-europene

Andreea Semenescu

SEMENESCU Andreea

Conf.univ.dr. ASE Bucuresti

asemenescu@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante corporative, Piete financiare, Investitii directe, Evaluarea intreprinderilor, Finante publice

Ion Stancu

STANCU Ion

Consiliul stiintific CEIFMO

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

finstancu@yahoo.com, istancu@ase.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante, Finantele Intreprinderii, Piete financiare, Evaluarea si finantarea investitiilor directe

Andrei Stanculescu

STANCULESCU Andrei

Lect.univ.drd. ASE Bucuresti

stanculescuandrei@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante generale, Finante publice, Gestiunea financiara a intreprinderii, Investitii directe si finantarea lor, Piete financiare, Evaluarea intreprinderii

Andreea Stoian

STOIAN Andreea

Director CEFIMO

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

andreea.stoian@fin.ase.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Politica fiscala, Finante publice, Macroeconomie, Piete financiare

Radu Stroe

STROE Radu

Presedinte Onorific CEFIMO

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti
Director CEFIMO

radu.stroe@fin.ase.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Modelare economica si financiara, Finante, Finante publice

John Doe

TANASESCU Paul

Conf.univ.dr. ASE Bucuresti

floritanasescu@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Asigurari

Lucian Tatu

TATU Lucian

Consiliul stiintific CEIFMO

Conf.univ.dr. ASE Bucuresti

lucian.tatu@fin.ase.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Fiscalitate

Tibulca Ioana Laura

TIBULCA Ioana Laura

Asist.univ.dr ASE Bucuresti

tibulca.laura@gmail.com

John Doe

TILICA Elena

Asist.univ.dr ASE Bucuresti

Narcis Tulbure

TULBURE Narcis

Asist.univ.drd. ASE Bucuresti

narcistulbure@fin.ase.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: piete financiare, teorii sociale ale banilor si valorii, analiza investitiilor, alegerea in practica, finantele intreprinderii

Ilie Vasile

VASILE Ilie

Prof.univ.dr. ASE Bucuresti

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante, Finantele intreprinderii, Fiscalitate

John Doe

VINTILA Georgeta

Prof.univ.dr ASE Bucuresti

Nicoleta Vintila

VINTILA Nicoleta

Conf.univ.dr. ASE Bucuresti

ncltvntl@yahoo.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Management financiar, Finante corporative, Evaluarea si finantarea investitiilor directe, Evaluarea intreprinderilor, Guvernanta corporativa, Fiscalitate si politici fiscale

John Doe

VUTA Mariana

Prof.univ.dr ASE Bucuresti

Chitan Gheorghe

CHITAN Gheorghe

Doctorand ASE Bucuresti

croasien@yahoo.com

Arii de cercetare: Supraveghere bancara

Titlu teza doctorat/Proiect de cercetare: Consolidarea supravegherii prudentiale a institutiilor de credit din perspectiva integrarii Romaniei in zona euro

Mihai Dinica

DINICA Mihai Cristian

Doctor in stiinte economice, ASE Bucuresti

mihai.dinica@gmail.com

Arii de cercetare: Finante corporative, Piete financiare

Titlu teza doctorat/Proiect de cercetare: Impactul operatiunilor de hedging asupra performantelor proiectelor de investitii

Eliza Dumitrascu

DUMITRASCU Eliza

Doctor in stiinte economice, ASE Bucuresti

eliza2_dumitrascu@yahoo.com

Arii de cercetare: Finante corporative

Titlu teza doctorat/Proiect de cercetare: Studiu privind impactul factorilor macro si microeconomici asupra performantei intreprinderilor

Anca Oltean

OLTEAN Anca

Asistent universitar Universitatea "Petru Maior" Tg. Mures
Doctor in stiinte economice, ASE Bucuresti

oltean_anca2005@yahoo.com

Arii de cercetare: Moneda si credit, Relatii financiar monetare internationale, Finantele intreprinderii

Titlu teza doctorat/Proiect de cercetare: Perspective prezente si viitoare in cuantificare valorii create pentru actionari la nivelul bancilor din economiile europene emergente

Liliana Simionescu

SIMIONESCU Liliana Nicoleta

Doctor in stiinte economice, ASE Bucuresti

liliana.simionescu@fin.ase.ro

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante corporative, Fiscalitate, Metode cantitative

Ana Maria Tepus

TEPUS Ana Maria

Doctorand ASE Bucuresti

anamaria.tepus@yahoo.com

Arii de cercetare: Banci, Derivative, Piete financiare

Titlu teza doctorat/Proiect de cercetare: Corelatii si cauzalitate intre piata de capital si economia reala

Yaseen Hanaan

YASEEN Hanaan

Doctorand ASE Bucuresti

y.hanaan@gmail.com

Curriculum Vitae

Arii de cercetare: Finante corporative, Politica de dividend, Finante cantitative, Piete financiare, Factori socio-culturali si psihologici